woensdag 22 maart 2017

Money, money, money; het beste leesvoer van het web!

Sjoukje van Meer geld, minder stress had kortgeleden een linkparty. Ik werd er helemaal enthousiast van en wist meteen... dat wil ik ook eens proberen op in10jaarfo!

Link toevoegen en lezen maar! 
Op het internet kom je vaak weer op dezelfde sites terecht. Door links met elkaar te delen leer je nieuwe sites kennen en heb je weer heel veel nieuw leesvoer om de dag door te komen. En het leuke... iedereen mag links toevoegen, mits het geen reclame is & het te maken heeft met de financiën!

Dus... kom maar op met het nieuwe leesvoer! Hoe? Klik op de blauwe knop en voeg jouw link toe. Vervolgens komt de site automatisch onder dit bericht! Veel linkplezier vandaag! En natuurlijk kan je ook meedoen zonder het hebben van een blog. Voeg gewoon jouw favoriete link toe!

dinsdag 21 maart 2017

Positief omgaan met een beperkt budget; maak kennis met Inge!

Via Facebook kwam ik terecht op de pagina Blije budgethoek. Deze pagina is een inspiratiebron voor mij, want oprichter en beheerder Inge laat zien dat je met een beperkt budget positief door het leven kan gaan. Ze zet de tering naar de nering, werkt hard en inspireert anderen om creatief om te gaan met zijn/haar budget. Vandaag daarom een interview met Inge.

Wie is Inge?
Ik ben Inge, 44 jaar en trotse moeder van 2 kinderen. Wij wonen met elkaar in een prachtige huurhuisje in het centrum.

Wat doe je in het dagelijks leven?
Ik ben hulpverlener en budgetcoach. Ik werk regelmatig in een van deze beroepen. Een aantal jaar geleden ben ik wegbezuinigd bij 2 werkgevers. Momenteel werk ik 3 uur per week betaald als schoonmaakster. Deze baan is makkelijk te combineren met de zorg voor mijn kinderen. Verder heb ik nog een aantal sollicitaties lopen voor werk in de ochtenden.  Ook besteed ik 20 uur per week aan vrijwilligerswerk voor de Blije Budget Hoek.  Zo af en toe geef ik lezingen, workshops en cursussen op het gebied van budgetteren. Ik leid hulpverleners op en geef les aan minima en aan mensen die willen leren (be)sparen.

Hoe is de blije budgethoek ontstaan?
Ik werkte als budgetcoach. Zes jaar geleden gaf ik budgettering workshops en cursussen in een re-integratiecentrum / buurthuis. Ik besloot om op Facebook de pagina de 'BBH' op te zetten. Deze hoek is in de afgelopen jaren erg gegroeid en heeft ondertussen al bijna 6.000 leden.

Wat heb je geleerd van de blije budgethoek?
Ik heb er heel veel van geleerd. We leren iedere dag van elkaar. Veel verschillende dingen; dat kan een recept zijn, een bepaalde invalshoek, een reclameartikel of we delen humor; heel belangrijk!!!

Wie zijn er welkom om lid van de blije budgethoek te worden?
Iedereen die wil leren besparen.

Vind je het lastig om van een beperkt inkomen te leven?
Ik vind bijstand geen 'beperkt inkomen'. Met bijstand plus toeslagen  heb ik ruim €1.700 netto per maand. Daar moeten mijn zus en vriend erg hard voor werken!! Ik werk zelf ook liever voor mijn inkomen en ben heel druk op zoek naar een baan die te combineren is met het alleenstaande moederschap, de sluitingstijd van het Kdv (18u) en het mantelzorgen wat ik volop  doe.

Hoe zorg je dat je dat je maandelijks rond kan komen?
Ik maak elke maand een begroting. Daardoor hou ik elke maand zo'n €300 over.  En elk jaar een jaarbegroting. Daarnaast pin ik op een vaste dag mijn €50 contant. Hiervan gebruik ik voor €35 per week aan boodschappen, €5 per week spaar ik voor leukedingendoen (bios, uit ontbijten), €5 per 2 weken is voor diesel voor mijn brommer, €5 om de andere 2 weken voor de kapper en tenslotte reserveer ik €5 voor het inslaan van voorraad, bv als de tandpasta, wasmiddel of de 1+1 gratis artikelen in de reclame zijn.  Ik doe mijn boodschappen bij AH (€30) en op de markt (€5). Ik spaar koopzegels bij ah, deze geven zo'n 6% rente op jaarbasis. Ik spaar d.m.v. de koopzegels bijna €300 per jaar en hiervan ga ik elk jaar op vakantie.  Tenslotte maak ik altijd een weekmenu, gebaseerd op seizoensproducten en aanbiedingen
.
Hoe lang zit je al in de bijstand? 
Ik zit sinds kort in de bijstand omdat er een einde is gekomen aan mijn inkomen. Voorheen ontving ik een persoonsgebondenbudget voor mantelzorgen. Dit is helaas wegbezuinigd.

Vind je het vervelend dat je gebruik moet maken van de bijstand?
 Ja, heel erg vervelend. Ik werk echt veel liever zelf. Tot voor heel kort (een week geleden) deed ik dat ook. Mijn contracten zijn om financiële redenen van de werkgevers niet verlengd.

Hoe ben je omgegaan met minder inkomen?
Ik heb mij erin vastgebeten. De omschakeling van €5.500 netto naar €1.700 netto was even wennen. Nu ben ik weer opnieuw in balans en opnieuw gelukkig. Ik heb van de nood een deugd gemaakt. Mijn hobby is besparen!

Had je schulden?
Na de scheiding had ik schulden bij de belastingdienst. Binnen een jaar had ik deze weggewerkt dankzij mijn goedbetaalde baan als hulpverlener en budgetcoach.

Hoe zorg je er voor dat je iedere maand rond kan komen?
Ik maak elke maand een begroting. Daardoor hou ik elke maand zo'n €300 over.

Waar geef je het meeste geld aan uit?
€50 per week aan eten is mijn grootse uitgave. 
Verder ben ik zo'n €3.000 per jaar kwijt aan ziektekosten. 
 
Op welke lasten bespaar je liever niet?
Ik wil liever niet besparen op internet, ik heb het voordeligste pakket van Telfort á €35 per maand. Internet heb ik nodig voor mijn (vrijwilligers)werk, werk zoeken en mijn kids hebben het nodig voor school. Daarnaast bespaar ik ook liever niet op mijn vervoer (brommobiel) Ik kan werken dankzij mijn vervoer. 

Lukt het om te sparen?
Jazeker, ik spaar €300 per maand. Ik spaar voor verschillende dingen. Momenteel is mijn buffer weg, omdat ik net naar New York ben geweest met mijn zoon.  Deze reis heb ik bij elkaar gespaard door 14 maanden lang alle extraatjes te sparen. Denk daarbij aan de belastingteruggave, jaarteruggave gas, het sparen van koopzegels van de AH en alle andere meevallers en besparingen die maar denkbaar zijn. 

 Heb je spaardoelen voor de komende periode?
 Ik ga zeker weer sparen en heb veel spaardoelen. Waar te beginnen? Sweet Sixteen puber.  Rijbewijs puber. Toekomst beide kids. Opknappen van mijn oude caravan uit 1986. Vakantie en niet onbelangrijk:  onvoorziene omstandigheden. 

 Wat zijn jouw beste bespaartips?
  •  Koop afgeprijsd eten en kijk naar de aanbiedingen!  Het gebruik van Scoupy en Eurosparen is ook erg handig voor gratis boodschappen.
  •  Pin op een vaste dag je huishoudgeld contant. 
  •   Hou een kasboekje bij 
  • Maak 'potjes' van je huishoudgeld
  • Koop ah koopzegels 
  •  Maak een weekmenu, gebaseerd op seizoensproducten en aanbiedingen.
  •  Maak een jaar- en maandoverzicht. Overzicht is inzicht!
     
     
 

            Wil jij ook met jouw verhaal (anoniem) op in10jaarfo? Mail dan naar info@in10jaarfo.nl

maandag 20 maart 2017

Moneymonday: De financien van ... S

Hoe ziet jullie gezins- en woonsituatie er uit?
Gezin ( man 40 jaar ) vrouw ( 37 jaar ) en 2 kinderen ( 5 en 7 jaar )
Koophuis gekocht in 2011 / sinds 4 jaar bezig met aflossen. ( moeten nog 9.000 euro aflossingsvrije gedeelte en gedeelte spaarhypotheek is 116.250 )

Hoeveel uur per week werken jullie?
Man ( 40 uur per week ) Vrouw nu 30 uur per week, maar er is een reorganisatie op het werk. Vandaar een 2e kolom bij inkomsten / uitgaven. De 250 euro per maand is poetsbaantje van 2 uur per week.

Inkomstennuin toekomst?
Salaris man2569,952569,95
Salaris vrouw2172,61250,00
Hypotheek teruggave155,00155,00
Kinderbijslag145,90145,90
Totale inkomsten5043,463120,85
Vaste lasten
Hypotheek (bruto)479,09479,09
Levensverzekering ( bij spaarhypotheek )126,41126,41
Overig verzekering56,0056,00
Ziektekosten156,00156,00
Waterschapsbelasting / gemeentelijk98,7998,79
Water 16,0016,00
Energie137,00137,00
Kabel / internet/ telefonie68,6468,64
Auto ( benzine / belasting )75,0075,00
Autoverzekering32,4532,45
Mobiel vrouw4,504,50
Opvang kinderen9,129,12
Kosten bibliotheek3,133,13
Sport kind 112,5012,50
Zwemles kind 245,0045,00
Kosten passen bank4,254,25
Totale vasten lasten1323,881323,88
Overige lasten
Boodschappen300,00300,00
Kruidvat80,0080,00
Divers ( uitgaan/ kapper / kleding )540,00540,00
Totale overige lasten920,00920,00
Over ( sparen )2799,58876,97

Zijn jullie tevreden met de verhouding tussen de inkomsten en uitgaven?
Ja nu wel, hebben veel afgelost en kunnen we doen wat we willen.

Hoe beheren jullie de financiën? 
In het begin elk half jaar / jaar het kasboek bijgehouden. Op deze wijze weten we wat er welke maand voor kosten zijn. Daarnaast nu elke maand bij ontvangst salaris direct 2.000 euro naar de spaarrekening en aan het einde van de maand nog het bedrag wat er over is. .Elke maand beginnen we met "startbedrag " We hebben 2 rekeningen. Van een gaan de vaste lasten af en 1 daar gaan overige lasten af.

Heb je de afgelopen tijd grote financiële wijzigingen doorgemaakt en hoe ging je hier mee om?
Nee nog niet, maar binnenkort reorganisatie, dus dan zal er veel gaan veranderen.

Sparen jullie?  
We hebben een spaardeposito voor de kinderen die einde looptijd op 20.000 euro staat / kinderen hebben daarnaast ieder spaarrekening met nu 3.000 euro. En wij hebben een spaarrekening met nu 21.000 euro.We hebben begin deze maand maximale boetevrije bedrag voor aflossen overgeschreven. ( 23.250 euro ) Dus nu ( zolang het kan.. weer sparen ) We willen volgend jaar van gedeelte aflossingsvrij af zijn ( nog 9.000 euro ) en als de kinderen ouder zijn op een mooie reis met zijn vieren.Verbouwingen / onderhoud aan het huis zijn ( pas ) allemaal gedaan.


Doen jullie investeringen? 
We lossen af/deposito voor kinderen. Volgend jaar willen we ons gaan verdiepen in beleggen. 


Wat is jullie zwakke plek in de financiën? 
Soms doorslaan met sparen/bestandjes maken :) 

Hoe zorgen jullie ervoor dat de inkomsten en uitgaven in verhouding zijn? 
We proberen van 1 inkomen rond te komen. 

Bespaar je op bepaalde lasten? 

We lopen elk jaar de vaste lasten door ( zorgverzekering / energie enz. )  Daarnaast heb ik tijd geleden voor onze vaste boodschappenlijst een bestand gemaakt met prijzen van de twee winkels naast elkaar. ( Aldi en AH )Elke week maak ik met behulp van de aanbiedingen een weekmenu. En zet op papier wat we nodig hebben en waar het goedkoopste is. Ook sla ik aanbiedingen wat groter in ( hebben 2e vriezer staan / grote kelder ) Op deze wijze kan ik gemiddeld met 60 euro per week boodschappen doen ( geen merk maar basic / geen pakjes zakjes )We kopen hele broden ( in de vriezer en eruit halen wat je nodig hebt  en gooien niets weg. ( restjesdag / van oud stokbrood croutons / tosti's of paneermeel maken/ we maken van oude appels appelmoes en maken zelf koekjes)

Op welke lasten zou je nooit willen besparen?
Ik kan zo niets bedenken. Wij geven niets om gadgets of dure vakanties bijvoorbeeld.  

Zitten jullie op 1 lijn als het aankomt op de financiën?
Ja nu wel. Hij was alleen van huis gewend om veel weg te gooien van eten. Nu vind hij dit ook zonde / slecht voor het milieu. 

Welke boeken/blogs/sites lees jij die betrekking hebben op de financiën? 
Deze site en de sites die bij fijn leesvoer vermeld staan / boek hypotheekvrij 

Welke financiële tip zou jij de lezers van in10jaarfo willen geven?
Kijk wat jullie belangrijk vinden en wat minder. Hou een doel voor ogen ( bv. hypotheek aflossen / mooie reis maken / huis verbouwen )




Wil jij ook eens (anoniem) meewerken aan in10jaarfo? Meewerken is heel eenvoudig. Stuur een mail naar info@in10jaarfo.nl. De vragenlijst ontvang je vervolgens per mail. 

Eerder gepubliceerde Moneymonday verhalen lezen? Dat kan op de pagina Moneymonday in het hoofdmenu. 

zaterdag 18 maart 2017

Spaarrente; we zakken nog even door!?

Stiekem hoopte ik op een positieve rentewijziging toen ik het bericht van de bank in mijn inbox van internetbankieren zag staan. Deze hoop was ontstaan door het nieuws dat de FED de rente naar 1% verhoogd had.  Helaas werd na het lezen van enkele woorden uit het bericht al duidelijk dat de Rabobank de rente niet ging verhogen, maar dat zij de rente wederom zal verlagen. Per 23 maart 2017 ontvangen wij nog maar 0,2% rente over ons spaargeld.

Rentewijzigingen Rabobank 2015-heden
Sinds ik blog heb ik de rentewijzigingen bij de Rabobank bijgehouden. In maart 2015 was ik nog enorm onder de indruk van het feit dat de spaarrente onder de 1% gedoken was. Nu (maart 2017) zitten we nog maar op 0,2%.
  • 23-03-2017: rentedaling: 0,25% naar 0,2%
  • 12-01-2017: rentedaling: 0,3% naar 0,25%
  • 15-09-2016: rentedaling: 0,4% naar 0,3%
  • 30-06-2016: rentedaling  0,5 % naar 0,4%
  • 22-03-2016: rentedaling: 0,6% naar 0,5%
  • 15-01-2016: rentedaling: 0,7% naar 0,6%
  • 29-10-2015: rentedaling: 0,8% naar 0,7%
  • 09-07-2015: rentedaling: 0,9% naar 0,8%
  • 13-03-2015: rentedaling:1,0% naar 0,9%
 De spaarrentes zijn nog nooit zo laag geweest. Zie ook onderstaande grafiek. Toch hebben de lage rentes voor mij ook iets positiefs opgebracht. Door de lage spaarrente ben ik gaan investeren in crowdfunding. Daar was ik hoogstwaarschijnlijk nooit aan begonnen als de spaarrente nog rond de 4% a 5% zou staan.

Loont overstappen?
Op het internet zijn veel vergelijkingssites te vinden. Zo ook voor spaarrekeningen. Er zijn banken die een hogere spaarrente dan de schamele 0,2% van de Rabobank bieden. Toch stap ik niet over. De verschillen zijn minimaal, mijn buffer is op dit moment niet hoog genoeg om er voldoende rendement uit te halen en last but not least; veel spaarbanken met een hogere spaarrente hebben hogere kosten, waardoor het helemaal niet loont om over te stappen. Als je dus de stap wilt maken naar een andere spaarbank, bekijk dan goed of het voor jou loont. Het zou zonde zijn als je uiteindelijk nog minder rendement kan behalen op jouw spaargeld.

Stoppen met sparen?
Stoppen met sparen dan maar? Sparen loont immers bijna niet meer. Natuurlijk niet! Ook al is het rendement op spaargeld momenteel ontzettend laag, een buffer is zo belangrijk. Zorg dat je tegenvallers op kan vangen. En als je voldoende spaargeld hebt, dan kan je natuurlijk altijd kijken of er andere manieren zijn om meer rendement te halen. Maar die buffer... hou hem altijd achter de hand!


Spaarrente sinds 1950

 Bron: Meesman

vrijdag 17 maart 2017

Hoeveel spaargeld heb je nodig?

Het hebben van spaargeld is een veelbesproken onderwerp. Regelmatig krijg ik vragen over hoe hoog de buffer op de spaarrekening moet zijn. Het is echter heel lastig om daar een eenduidig antwoord op te geven, omdat het heel sterk afhangt van jouw persoonlijke situatie.

Hoogte spaargeld
Het Nibud heeft een tool waarmee je kan berekenen hoeveel buffer zij als noodzakelijk adviseren. Het nadeel van deze tool is dat hij  beperkt is in het aangeven van voor jou belangrijke spaardoelen. Wel geeft het een indicatie van een gewenst spaarbedrag. Ik laat mij niet echter niet leiden door deze bufferberekenaar. Ik inventariseer zelf waar ik spaargeld voor nodig heb. Dit doe ik door een aantal vragen te stellen:
  • Hoeveel geld heb je maandelijks nodig om rond te komen? ( Zowel variabele als vaste lasten; zorg voor financieel inzicht!)
  • Hoe lang wil je rond kunnen komen zonder inkomen? (3 maanden, 6 maanden? 1 jaar? )
  • Als je kinderen hebt; Hoeveel wil je per kind sparen?
  • Heb je een vervoersmiddel? Is dit noodzakelijk en hoeveel kost het om deze te vervangen?
  • Als er iets kapot gaat in huis (denk aan de wasmachine, televisie etc.) Wil je dit dan meteen vervangen? En zo ja voor een nieuwe of mag dat ook best een gebruikt exemplaar zijn?
  • Heb je een eigen woning? Hoeveel reserveer je voor onderhoud?
Als je al deze vragen beantwoordt en de bedragen bij elkaar optelt, kan je jouw gewenste buffer berekenen.Uiteraard kan je er nog vragen bij bedenken die van toepassing zijn op jouw situatie.
 main visual

Sparen... Hoe dan?!
Het is mooi als je een doel gesteld hebt. Maar hoe zorg je er nou voor dat je jouw gewenste bufferbedrag haalt? En is het überhaupt haalbaar? Mocht je enorm geschrokken zijn van het bedrag dat jij achter de hand wilt hebben, haal dan even rustig adem. Die buffer hoeft er niet in een maand of jaar te zijn. Neem er de tijd voor, want vele kleintjes maken uiteindelijk ook een hele grote. Maar om bij dat grote spaarbedrag te komen moet je wel discipline hebben. En ook keuzes durven maken die je misschien minder leuk vindt. Besparen op bepaalde lasten bijvoorbeeld om op deze manier toch extra te kunnen sparen. Want iedereen kan sparen. Ja, ook als je een laag inkomen hebt. Dat is weliswaar een stuk lastiger, maar ook met kleinere bedragen kan je uiteindelijk een mooi bedrag bij elkaar sparen. En hoe je dat doet maakt niet uit, als je maar spaart!

 Een aantal manieren om te sparen:
  •  aan het eind van de maand boek je het geld wat je over hebt gehouden naar de spaarrekening
  • aan het begin van de maand maak je een vast bedrag over naar de spaarrekening. Het sparen zie je als vaste last. (pay yourself first)
  • je spaart in een afgesloten spaarblik die alleen te openen is met een blikopener. Als hij vol zit maak je hem open en bekijk je hoeveel je gespaard hebt.
  • je doet mee aan de 52 weken spaarchallenge. Je spaart per week het bedrag welke gelijk staat aan het weeknummer. Je spaart zo in 1 jaar tijd 1.378 euro
  • Is de 52 weken spaarchallenge te hoog gegrepen? Maak het klein. Kies een vast bedrag per week dat je kan missen. Al is het maar 1-5euro per week. Doe dat bedrag x 52 en je zal zien dat je jaarlijks een leuk bedrag kan sparen.  
  • Alle extraatjes spaar je op de spaarrekening. Denk aan vakantiegeld, eindejaarsuitkering, kinderbijslag etc. 
De bedoeling is dat je uiteindelijk een buffer creëert waardoor je niet direct in de problemen komt als het even tegen zit. Je wordt zelfredzaam en minder afhankelijk  van anderen. En dat bufferen is heus niet altijd makkelijk, want een tegenvaller zit in een klein hoekje. En als die buffer begint te groeien? Blijf er met je vingers van af! Gebruik hem voor hetgeen je vooraf bedacht hebt. Ondanks dat het heel verleidelijk is om er wat anders mee te doen. Weet je van jezelf dat je niet zo gedisciplineerd bent? Kies voor een spaarrekening waar je het geld niet zomaar af kan halen of kies een deposito met een langere looptijd. De kick is ontzettend groot als je jouw spaardoel uiteindelijk bereikt. En hou in je achterhoofd. Bij sparen gaat het niet om de hoogte van je spaartegoed, maar om het feit dat je actief bezig bent met het creëren van een gezonde financiële huishouding. En die is voor iedereen persoonlijk.


Hoe spaar jij?


donderdag 16 maart 2017

Werken, stemmen, hardlopen en weer doorgaan...

Oei... de afgelopen 2 weken vlogen voorbij. Ze vlogen zo hard voorbij dat het bloggen er even bij in is geschoten. Vandaag dus maar lekker in het zonnetje een aantal blogjes in voren typen.

Ondanks de drukte waren het fijne weken. Het werken bevalt goed, heerlijk om weer onderdeel te zijn van het team. Nikki had het goed naar haar zin bij de gastouder. Wel is het in de ochtend echt even spitsuur met voeden, aankleden en zorgen dat we op tijd in de auto zitten.

Naast het werken ben ik ook het hardlopen op gaan pakken. Om een stok achter de deur te hebben loop ik iedere zondag met een hardloopgroep. Anderhalf uur lekker trainen. En de afgelopen keren hadden we ook nog eens ontzettende mazzel met het weer. Afgelopen zondag was bovendien een prachtige dag om te lopen en om jarig te zijn; hiep hiep hoera voor mij! :) Na het hardlopen een huis vol visite en een achtertuin vol op hol geslagen kinderen. Maandag de schade in de tuin maar even weggewerkt en dinsdag en woensdag gewerkt. Uiteraard gisteravond nog mijn stem uitgebracht. D66 heeft mijn stem gekregen.

Gezien het mooie weer vandaag ga ik vanmiddag lekker een stuk wandelen. Vanaf morgen weer een heleboel financiële blogjes, maar vandaag wens ik jullie allemaal een zonnige donderdag; Geniet van het mooie weer!



Afbeeldingsresultaat voor loesje lente

maandag 13 maart 2017

Moneymonday: De financien van... P

Hoe ziet jouw gezins- en woonsituatie er uit?
27 jaar, man sinds kort alleenstaand. Ik huur een deel van een landelijke woning net buiten een stad met ongeveer 150.000 inwoners.

Hoeveel uur per week werk je?
Ik werk 38 uur op kantoor in loondienst als product manager van medische apparatuur en daarnaast geef ik 3 avonden in de week les in een activiteit die tevens mijn hobby is. Ooit hoop ik van mijn hobby mijn werk te kunnen maken.

Onderstaand het overzicht van mijn inkomsten en uitgaven. Alle inkomsten en uitgaven zijn een gemiddelde, gebaseerd op de afgelopen 24 maanden.


Inkomsten
Salaris netto1.811
crowdfunding65
Lesgeven in de avonduren700
Totaal inkomsten:2.576


Uitgaven
Wonen
Huur695
Elektriciteit/gas70
Gemeentebelasting40
Water19
Internet thuis22
WA6
Inboedelverzekering9
Inboedelaanschaf23
Eten
Supermarkt274
Buiten de deur24
Persoonlijke kosten
Kleding65
Verzorging6
Cadeaus12
Medische kosten3,50
Kat11
Bankproducten5,80
Telefoonabonnement16,50
Zorgverzekering91
Transportkosten
Benzine11
Openbaar vervoer12
Fiets23
Leuke dingen
Sport6,50
Gadgets/elektronica8,50
Avontuur/vakantie75
Zakgeld21
Overig
Aflossen studieschuld19
Totaal uitgaven:1.568,80


Sparen:1.007,20



Ben je tevreden met de verhouding tussen de inkomsten en uitgaven?
Ja, ik kan goed sparen en alles wat ik wil doen kan ik doen.

Hoe beheer je de financiën? 
Ik gebruik sinds twee jaar de software YNAB4. Daarnaast heb ik een aantal Google Sheets waar in ik mijn contracten en archief in bewaar. YNAB is voor mij een grote game changer geweest. Op het moment dat ik begon met YNAB leefde ik van maand tot maand. Nu heb ik een gezonde buffer en heb ik het gevoel in controle te zijn over mijn financiële situatie. Deze software maakt gebruik van het 'potjes-systeem'. Elke euro krijgt van mij een taak. Een taak kan zijn boodschappen, nieuwe droger, huur of vakantie.

Heb je de afgelopen tijd grote financiële wijzigingen doorgemaakt en hoe ging je hier mee om?
Mijn partner en ik zijn uit elkaar gegaan. Door deze split moet ik nu bepaalde lasten in mijn eentje ophoesten.

Wat betekende deze wijziging voor je kasboek?
Huur, gas water en licht, internet, belastingen moet ik nu alleen op hoesten.  Daarnaast zijn sommige kosten ook gedaald zoals de boodschappen en het uitgaansbudget.

Spaar je?
In 2016 heb ik bijna 60% van mijn inkomen kunnen sparen. Vorige maand heb ik mijn eerste doel, een 10.000 euro buffer, gehaald. Nu wil ik nogmaals 10.000 bij elkaar sparen om te beginnen met beleggen.

Doe je investeringen met jouw geld?
In het verleden heb ik geïnvesteerd in Crowdfunding projecten. De afgelopen tijd heb ik niet geïnvesteerd omdat ik mijn buffer wilde opkrikken tot 10k. Nu mijn buffer vol zit wil ik gaan beleggen in indexfondsen.

Wat is jouw zwakke plek in de financiën?
Geen, misschien mijn relatief hoge huur/woninglasten en ik houd van lekker en veel eten. Deze zijn beide makkelijk terug te krikken moet het nodig zijn.

Hoe zorg jij ervoor dat de inkomsten en uitgaven in verhouding zijn?
Door middel van eerder genoemde budgetsoftware.

Bespaar je op bepaalde lasten?
Door dat ik weinig thuis ben staat de centrale verwarming bijna nooit aan.
Eten buiten de deur doe ik weinig, voornamelijk omdat ik van koken houd. Ik kook vaak voor meerdere dagen en neem al mijn maaltijden mee naar mijn werk.

Op welke lasten zou je nooit willen besparen?
Avontuur, goed eten, gezondheid en investeren.

Zaten je partner en jij op 1 lijn als het aankwam op de financiën?
Mijn voormalige partner en ik zaten niet op 1 lijn. Ik spaarde wat meer dan mijn partner. Desalniettemin hebben wij over geld nooit een woordenwisseling gehad. Naast onze privé rekeningen hadden wij een gedeelde rekening. Van deze gezamenlijke rekening werd alles betaald waar wij samen gebruik van maakten. Aan het einde van de maand vulde wij deze rekening 50/50 weer aan tot een bepaald bedrag. Dit werkte erg goed voor ons. Het was een duidelijke afspraak en gaf ons de ruimte om te doen en laten met het geld op onze eigen rekeningen.

Welke boeken/blogs/sites lees jij die betrekking hebben op de financiën? 
Welke financiële tip zou jij de lezers van in10jaarfo willen geven?
1) Maak een budget. Ik gebruik YNAB hiervoor en het heeft mijn financiële leven verandert. Hierdoor voel ik me nooit meer onzeker of negatief over geld. Tegenwoordig zie ik mijn euro's nu als kleine soldaatjes die voor mij aan het werk zijn.
2) Internet - Er is zo veel kennis te vinden op het internet. Het een kwestie van goed zoeken. Leer goed googlen en de world is yours.
3) Door simpel weg te vragen wat er mogelijk is kun je al gauw geld besparen.

Enkele voorbeelden:
Zorgverzekering - ik betaal jaarlijks waardoor ik 2% bespaar.
Telecom - ik heb gevraagd hoe ik mijn maandelijks rekening kan verlagen. Ik kreeg een goedkoper abonnement aangeboden en maak nu gebruik van Combivoordeel.
 


Wil jij ook eens (anoniem) meewerken aan in10jaarfo? Meewerken is heel eenvoudig. Stuur een mail naar info@in10jaarfo.nl. De vragenlijst ontvang je vervolgens per mail. 

Eerder gepubliceerde Moneymonday verhalen lezen? Dat kan op de pagina Moneymonday in het hoofdmenu.